Якщо ви читаєте цю статтю, значить, ви зацікавлені в поліпшенні свого прикусу і замислюєтеся про брекетах.
А це говорить про те, що у вас є цілеспрямованість, яка допоможе домогтися здорової, чарівною посмішки.
Тут ми зібрали питання, які найчастіше пишуть нам в повідомленнях.
Сподіваюся, це змінить ваше життя на краще, так само, як змінило життя тисяч інших людей.
14 найважливіших питання про брекети
1. Коли необхідно звернутися до ортодонта в перший раз?
Якщо дитина розвивається правильно, найкраще піти до ортодонта з 3,5 до 6 років, коли зростання тимчасових зубів приходить в спокій. Лікар визначить, чи немає яких-небудь дефектів у формуванні щелепи.
Залежно від типу дефекту може відразу зайнятися корекцією або призначає термін наступних відвідин через рік, два, або після заміни тимчасових зубів.
Установка брекетів відкладається до появи постійних зубів (12-14 років).
2. Чи можуть дорослі встановити брекети, щоб виправити прикус?
Корекцію неправильного прикусу може зробити кожен, незалежно від віку. Але у дорослої людини цей процес, в порівнянні з дітьми, триває довше, тому що кістковий зростання вже припинений і тверді кістки важче сформувати.
Крім того, деякі захворювання органів порожнини рота можуть привести до відстрочення установки брекетів. Наприклад, карієс, пародонтоз, ендокринні захворювання.
Іноді на ефект лікування впливає наявність коронок і мостів. Термін лікування починається від 1,5 років.
3. Випрямлення зубів — це боляче?
Сама установка брекетів — безболісна, але вимагає терпіння, тому що займає близько години.
7-10 днів зуби можуть хворіти при надкусиваніі. Організм повинен звикнути до стороннім предметам. В цілому ви живете колишнім життям, тільки помічаєте приємні зміни в собі.
Контрольні відвідування потрібні, щоб коригувати процес і формувати правильне положення зубів. Зазвичай після зміни дуги біль проходить через 3-7 днів. Все залежить від індивідуальної чутливості.
Для одних носіння брекетів тільки неприємно, для інших, навпаки, болісно, а хтось нічого не відчуває.
4. Ускладнюють чи брекети прийом їжі?
Після установки вам буде потрібно навчитися в них є. Цей період в середньому займає 3-7 днів.
В цей час віддавайте перевагу м’яким і рідким продуктам. Нарізайте фрукти і овочі на дрібні шматочки. Уникайте волокнистої і липкою їжі.
Згодом ви зможете є майже все, крім «Кока-коли» (може розчинити клей), твердих продуктів (горіхи, сухарики, шоколад) і вузьких тягнуть солодощів (шоколадки, печиво або батончики з карамеллю). Також не можна жувати жуйку.
5. Що робити, якщо з’являється карієс?
Замки брекетів щільно приклеєні на спеціальний клей, який містить фтор, під ними не може утворитися карієс. А всі виступаючі частини зубів ортодонт контролює під час кожного візиту.
Якщо ж лікар знайде карієс, його можна вилікувати. При необхідності можна зняти і приклеїти замок назад.
6. Як часто повинні проводитися огляди?
Кожні 1-2 місяці, все залежить від дефекту і індивідуальної будови зубів пацієнта. Під час візиту ортодонт перевіряє успіхи лікування і задає вектор дузі, від якої залежить переміщення зубів в правильному напрямку.
Пропуски контрольних відвідувань можуть звести нанівець ефект попереднього лікування. Також потрібно відвідувати гігієніста раз на півроку.
Брекети, будь то зовнішні або внутрішні, в середньому потрібно носити 1,5 року. Але визначення більш точних термінів залежить від початкової ситуації та віку пацієнта. Іноді на усунення дефекту потрібно від 2 років.
7. Що робити, якщо брекет відклеївся?
Саме по собі таке трапляється досить рідко, виключно у випадках великої скупченості зубів, так як дуга має великий тиск на зубний ряд і замок злітає. Інший варіант, якщо пацієнт любитель горіхів або іншої твердої їжі.
Виявивши злетів брекет, відразу зверніться до ортодонта. Інакше зуби почнуть поступово переміщатися в початкове положення. Також зніміть гумки, якщо ви їх носите.
Лікар приймає пацієнтів з відклеївся брекет позачергово. На приклеювання нового замку сягає близько 5 хвилин.
Буває також, що дуга вилітає їх пазів брекетів. Ви можете спробувати повернути її назад самостійно. Однак робити це слід гранично акуратно, не пошкодивши при цьому сусідні замочки.
8. Як чистити зуби в брекетах?
Тут традиційна зубна щітка і зубна паста не виконують своєї функції. Тому вам потрібно купити в аптеці спеціальну ортодонтичну щітку, йоржики і нитка. Крім того, при бажанні ви можете використовувати іригатор для порожнини рота.
Так ви зможете ефективно очистити зуби і простір навколо замків. Зуби потрібно ретельно чистити після кожного прийому їжі, тому що залишки їжі відкладаються на брекетах, що сприяє розвитку карієсу і виглядає неестетично. Неодноразово зустрічалися пацієнти, у яких зуби більш доглянуті, ніж у людини без брекетів.
9. Брекети — це останній етап ортодонтичного лікування?
Після зняття брекетів потрібно закріпити ефект випрямлення зубів. З цією метою виготовляються ретейнери, які захистять зуби від повернення на колишнє місце.
Є два види ретейнер:
Знімні — прозорі, пластмасові капи. Використовуються тільки на ніч або в певний період.
Незнімні — виготовлені з металу. Встановлюються на задній поверхні зубів за допомогою спеціальних композитних матеріалів.
Рішення про кращому методі приймає ортодонт. Капи протягом першого місяця необхідно носити весь час, знімаючи тільки для їжі і чищення зубів. В середньому їх носять протягом 2 років.
У період носіння ретенційних апаратів необхідно відвідувати лікаря кожні 3-6 місяців.
10. Можна і далі жити з кривими зубами?
Криві зуби більш уразливі для карієсу і захворювань пародонту. Якщо зуби неправильно ростуть, то під час їжі їх поверхні надмірно стираються, що посилює недолік прикусу. Тому іноді доходить до серйозних захворювань скронево-нижньощелепних суглобів.
До того ж, якщо ви страждаєте від частих головних болів, хондроза, у вас є шум у вухах, краще перевірте свій прикус.
11. Коли я побачу перші результати?
У деяких пацієнтів перший результат видно вже через 1,5-2 місяці. Інші чекають до півроку. Це дуже індивідуальне питання, і все залежить від дефекту. Але не варто впадати у відчай — позитивний ефект обов’язково буде.
12. Брекети ранять ротову порожнину, що робити?
Кожен пацієнт після установки брекетів отримує від ортодонта віск для замків. На самому початку варто нанести його на всю систему, тому що слизова оболонка в порожнині рота ще не звикла до контакту з сторонніми предметами.
Садна і рани дуже швидко затягуються. Їх лікування можна прискорити, використовуючи засоби, що сприяють загоєнню ран в порожнині рота.
13. Чи можна встановити брекети тільки на одну щелепу?
Багатьом здається, що можна виправити прикус тільки на одній щелепи, наприклад, на верхній, а нижню залишити як є.
Це можливо тільки при викривленні невеликої кількості зубів і правильному прикусі. Але таке зустрічається рідко.
Установка тільки однієї брекет-системи може призвести до неповного змикання щелеп. Краще відразу вирівняти обидва зубних ряду, щоб потім не шкодувати про витрачені гроші і час.
14. Чи потрібно видаляти «зайві» зуби?
Сучасна система безлігатурні брекетів Damon дозволяє зберегти всі зуби. Однак, є випадки, коли можливе видалення вісімок. Ці зуби не несуть ніякого функціоналу, а значить, ними можна пожертвувати.
Також буде видалено, якщо присутні зруйновані зуби, які не підлягають реставрації.